У цій роботі ми маємо на меті привернути увагу до ускладнення цукрового діабету, яке є найбільш раннім, найбільш поширеним, найбільш різноманітним і веде до розвитку серйозних, часто загрозливих для життя станів. Водночас це ускладнення є, на жаль, найбільш недооціненим і лікарями, і пацієнтами, що стає завадою для його своєчасної діагностики та лікування. Ідеться про ураження нервової системи, або діабетичну нейропатію.
Ми доклали зусиль, щоб узагальнити й підсумувати результати власних досліджень і дані сучасної літератури стосовно епідеміології, факторів ризику, клінічних проявів, методів профілактики та медикаментозної корекції. На підставі наявних наукових даних ми також спробували проаналізувати важливість індивідуалізованих терапевтичних підходів з урахуванням тих чи інших проявів ураження нервової системи у пацієнтів з цукровим діабетом.
У цій роботі викладено погляди ендокринолога-діабетолога, які, певна річ, не конче збігатимуться з думками неврологів, психіатрів та інших колег щодо розглянутих питань. Ми сподіваємося, що спільна робота лікарів різних спеціальностей дасть змогу вдосконалити методи діагностики та лікування пацієнтів з цукровим діабетом, у яких є ознаки ураження різних відділів нервової системи.
Маньковський Борис Микитович – член-кореспондент Національної академії медичних наук України, професор, заслужений діяч науки і техніки України, завідувач кафедри діабетології Національного університету охорони здоров'я України імені П. Л. Шупика. Працював у провідних університетах світу – Північно-Західному університеті (Чикаго, США), Університеті Майямі (США), Національному Інституті цукрового діабету (Дюссельдорф, Німеччина). Голова правління Української діабетологічної асоціації.
Є членом Президії робочої групи з вивчення діабетичної нейропатії Європейської асоціації з вивчення цукрового діабету. Є головним редактором журналу «Діабет Ожиріння Метаболічний синдром», членом редакційних колегій журналів «Journal of Diabetes Science and Technology» (США), «International Journal of Biomedicine» (США), «Проблеми ендокриної патології», «Міжнародний ендокринологічний журнал». Рецензент статей у провідних міжнародних журналах – Diabetes Care, Diabetes, Journal of Diabetes Science and Technology та вітчизняних наукових видань.
Б. М. Маньковський є автором понад 700 наукових публікацій, у тому числі більше 200 опубліковані в міжнародних виданнях, 10 монографій, з яких 2 опубліковані за кордоном (Канада, США). Наукові інтереси Б. М. Маньковського пов'язані з вивченням механізмів розвитку і розробкою методів лікування ускладнень цукрового діабету, таких як діабетична нейропатія, гострі і хронічні порушення церебрального кровообігу.
Проблема цукрового діабету визначається не тільки і не стільки великою кількістю пацієнтів у всіх країнах світу. Це захворювання небезпечно не тільки тим, що призводить до погіршення якості життя людей, необхідності постійного прийому таблетованих або ін'єкційних цукрознижувальних засобів, контролю рівня глюкози крові і до інших обмежень і незручностей, а, перш за все, ризику розвитку ускладнень, мішенню яких стають практично всі органи і системи людського організму. Ми сподіваємося, що спільна робота лікарів різних спеціальностей дозволить удосконалити методи діагностики та лікування хворих з цукровим діабетом, у яких є ознаки ураження різних відділів.
Маю неабияку приємність рекомендувати чудову книгу професора Бориса Маньковського, яка стане у пригоді всім клініцистам, що надають допомогу хворим на цукровий діабет.
В останнє десятиліття зв'язок між діабетом і ураженням головного мозку, так само як і взаємозв'язок між діабетом і ураженням нервової системи в цілому, привертає велику увагу фахівців як у галузі діабетології, так і в галузі нейрофізіології. У багатьох публікаціях останніх років виявлено механізми взаємозв'язку між інсулінорезистентністю і хворобою Альцгеймера та іншими видами деменції.
Справді, новітні дослідження в галузі діабетології і неврології сьогодні значною мірою перетинаються, і ця монографія пропонує
вичерпний огляд найновіших досягнень у цих наукових галузях. В цілому, монографія Бориса Маньковського є дуже важливим внеском у
нейродіабетологію. Ця книжка розширює наше розуміння багатофакторних змін головного мозку за цукрового діабету і проливає світло на патогенез і менеджмент когнітивних розладів, депресії та інсультів у клінічній діабетології, а також усебічно аналізує сучасний стан складної проблеми діабетичної нейропатії. Не маю сумнівів, що вона стане надзвичайно корисним і помічним посібником для лікарів-практиків.
Професор Маньковський пропонує свіжий погляд на сучасні досягнення експериментальних і клінічних досліджень, які вивчають зміни головного мозку і нервової системи у пацієнтів з цукровим діабетом. Представлені в книжці доказові дані, наукові дискусії і авторські висновки, безперечно, привернуть пильну увагу медичної спільноти.
Борис Дразнін,
голова Комітету професійної практики Американської діабетологічної асоціації; директор Програми лікування цукрового діабету, Кафедра ендокринології, метаболізму і діабету, Медичний факультет Університету Колорадо, Денвер,
штат Колорадо, США
Дуже прикрим фактом є те, що у людей з діабетом часто розвиваються мікросудинні і макросудинні ускладнення, які на ранніх стадіях не проявляються клінічно ― і це одна з вагомих причин, що зумовлює важливість скринінгу для виявлення ускладнень діабету.Важливість пізніх ускладнень діабету, ретельно описаних у книжці професора Маньковського, не можна переоцінити. Хворі на діабет мають підвищену схильність до розвитку таких ускладнень як цереброваскулярні захворювання, психоемоційні розлади і, звичайно, діабетична нейропатія. У першій частині цієї монографії ґрунтовно проаналізовано важливість когнітивних розладів і деменції, далі автор усебічно розглядає взаємозв'язок між діабетом і депресією.
Добре відомо, що депресія частіше трапляється у людей з діабетом, особливо у осіб з ускладненнями. Зокрема, дослідники Vileikyte і Gonzalez переконливо показали, яким поширеним явищем є депресія у пацієнтів з нейропатією з ураженням товстих волокон, нестійкістю при ходьбі й іншими симптомами .
Підсумовуючи, зазначу, що ця книжка пропонує ґрунтовний і сучасний погляд на макро- і мікросудинні ускладнення діабету (інсульти та нейропатію), а також на порушення когнітивних функцій і депресію, тож, безумовно, вона буде корисною і цікавою для читачів. Автор, професор Маньковський, має великий досвід у всіх цих галузях, тож зумів під обкладинкою книжки «Діабетична нейропатія: від голови до кінчиків пальців» майстерно й проникливо викласти дуже важливу й актуальну інформацію про різні стани, об'єднані цією тематикою.
Ендрю Болтон
Президент Всесвітньої федерації діабету
Попередній Президент Європейської асоціації з вивчення цукрового діабету
Професор медицини, Університет Манчестера, Кафедра діабету, ендокринології та гастроентерології
Лікар-консультант, Королівський шпиталь Манчестера
Професор медицини, Університет Маямі, Флорида, США
Книга «Діабетична нейропатія» містить найдостовірніші та сучасні відомості, відповідні авторитетним рекомендаціям зарубіжних і вітчизняних медичних асоціацій та перевірені багаторічним досвідом автора.
Книга «Діабетична нейропатія» адресована лікарям-фахівцям, які займаються діагностикою та лікуванням пацієнтів з цукровим діабетом 1 і 2 типу; призначена також для професійного навчання та підвищення кваліфікації практикуючих лікарів.
У виданні детально розглянуті найактуальніші питання та сучасні дані щодо діагностики, профілактики та лікування діабетичної нейропатії.
ISBN українське видання................. 978-617-95107-1-7
ISBN російське видання.................... 978-617-95107-0-0
Автори......................................................... Маньковський Б. М.
Обкладинка.............................................. Тверда
Кількість сторінок.................................. 400+
Ширина........................................................ 167
Висота........................................................... 234
Рік видання................................................ 2021
Мова............................................................... Укр., рос.
Видавництво............................................. Віра Проджект
Жанр.............................................................. Медицина
Координатор проектів УДА:
Людмила Брязкало
тел.: (050) 252-95-69
[email protected]
м. Київ вул. Є. Коновальця, 32-А